Vontree - svíčky, které pomáhají

22.11.2021

Vontree - svíčky které pomáhají. Ale kdo za tímto nápadem vůbec stojí? A co vlastně znamená tento název? Vyzpovídaly jsme pro vás tvůrkyni celého nápadu, Evu Vontrobovou. 


Eva Vontrobová je mladá maminka dvou dětí - Anežky a Matyáše. Do patnácti let žila v Havířově, kde navštěvovala sportovní základní školu, sport je také jejím celoživotním koníčkem. Po vystudování střední školy nastoupila na Masarykovu univerzitu, kde získala magisterský titul v oboru Mikrobiologie a biotechnologie. Velkou oporou jí při studiu bylo středisko Teiresias (pozn. středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, jehož úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly přístupné studentům se smyslovým nebo jiným handicapem). 

U Evy se postižení sluchu objevilo až v 15. roce života, kdy došlo k poruše sluchových nervů. Příčina této poruchy nebyla nikdy zjištěna, nejednalo se o žádné onemocnění, úraz či dědičnost. Lékaři byli zpočátku skeptičtí a někteří ji podezřívali, že si svoje potíže vymýšlí. Následovala plejáda vyšetření a hospitalizací, které vyloučily například roztroušenou sklerózu. Po dvou letech neustálého koloběhu byl konečně vyřknut ortel - Auditory Neurophaty. V případě této sluchové vady je "sluch" zcela v pořádku, vláskové buňky i ušní kůstky pracují tak, jak mají, ale poškozen je sluchový nerv. Jedná se o vzácné onemocnění, které bohužel není kompenzovatelné žádnými kompenzačními pomůckami (např. sluchadla, kochleární implantáty). 

Začátky s tímto onemocněním byly pro Evu náročné, po zjištění diagnózy se uzavřela do sebe, přestala o sebe pečovat a ztratila zájem o svoje okolí. Situace byla velmi náročná také pro blízké okolí, zejména rodiče, kteří si o Evu dělali velké starosti. Jak sama Eva říká, ze začátku byla vidět velká lítost ze strany všech členů rodiny. Ona sama ale lítost nemá ráda. Postupem času se celá rodina včetně Evy začala s onemocněním smiřovat, ale nikdy ne úplně. Onemocnění přišlo v tu nejnevhodnější dobu, v období puberty. Jak sama Eva dodává, do propuknutí onemocnění byla oblíbená, v centru dění a obletována nápadníky. S příchodem onemocnění se ale vše změnilo a z extrovertky se rázem stala introvertka, která nechtěla nikoho a nic vidět. Jak ale sama dodává, všechno zlé je k něčemu dobré, a v této nelehké situaci zjistila, kdo jsou její opravdoví přátelé a kdo si na ně po celou dobu jenom hráli. Její nejlepší kamarádka se k ní po zjištění onemocnění otočila zády, ale jak sama Eva říká, naštěstí se objevila dobrá duše jménem Anna, díky které byla schopna psychicky zvládnout zbytek základní školy. S touto dívkou se Eva kamarádí dodnes. 

"Stále všichni doufáme, že tak, jak se vada znenadání objevila, tak jednou i  zmizí, nebo se najde alespoň nějaká kompenzace."

Ke komunikaci využívá Eva především mluvenou řeč a snaží se odezírat. V minulosti navštěvovala kurzy znakového jazyka a během studia na vysoké škole se také stýkala s neslyšícími a nedoslýchavými, se kterými komunikovala především pomocí znakového jazyka a odezírání. Po dokončení vysoké školy se však s lidmi se sluchovým postižením příliš nestýká a znakový jazyk využívá minimálně. Rodina a blízcí přátelé znakový jazyk taktéž neovládají. Svoji starší dceru Anežku Eva několik základních znaků naučila a používají je společně dodnes. V budoucnu chce základní znaky naučit i mladšího syna Matyáše. I přestože se momentálně Eva dorozumívá především pomocí mluveného jazyka, po druhém porodu se její sluch rapidně zhoršil a sama pociťuje potřebu, aby se alespoň její blízké okolí naučilo základy znakového jazyka.

"Mám velký strach, že jednou přestanu "slyšet" úplně a ani odezírání mi nepomůže. Moc bych si přála, aby byla moje vada kompenzovatelná. Tajně doufám, že s rozvíjející se technologií jednou budu mít něco, co mi komunikaci alespoň trochu ulehčí."

Po vystudování vysoké školy byla Eva na mateřské a jak sama říká, je workoholik, proto hledala něco, co by mohla dělat i během této doby. Nejdříve svíčky vyráběla svým blízkým k Vánocům a tak se zrodil nápad založit si živnost a zkusit vyrábět svíčky i pro širokou veřejnost. Zpětně je za toto rozhodnutí velmi vděčná a i po dvou letech od první prodané svíčky ji podnikání baví čím dál víc. Nejprve svíčky vyráběla doma ve své kuchyni, nyní má již svoji provozovnu. Jelikož je o svíčky stále větší a větší zájem, chystá se v příštím roce přestěhovat své podnikání do větších prostor. Svoji firmu nazvala VONTREE. Tento název vychází ze spojení dvou částí: VON - Vontrobová (pozn. příjmení zakladatelky) a TREE - anglicky strom. V obecném překladu se tedy jedná o "přírodní svíčky slečny Vontrobové. Prvotní vizí celého projektu bylo založení chráněné dílny, která by zaměstnávala osoby se sluchovým postižením. Eva věří, že se jí v budoucnu tento sen podaří naplnit, i přestože je to běh na dlouhou trať. V nejbližších dvou letech se chce zaměřit především na nové větší prostory pro svoje podnikání, a také oslovení více obchodů, do kterých by mohla dodávat svoje svíčky velkoobchodně. 

"Začátky mého podnikání byly v pohodě, bylo to asi také tím, že mi nešlo o to vydělat na živobytí, a kdyby prodej nešel, mohu kdykoliv podnikání ukončit."

V neposlední řadě nesmíme opomenout fakt, že část zisku z každé prodané svíčky putuje neziskové organizace Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR a.s., kde jsou peníze následně využity na zajištění nejrůznějších pomůcek a podpory osob se sluchovým postižením v každodenním životě, jako je například zajištění přepisu, tlumočení apod. 


Evu a její tvorbu můžete zhlédnout především na e-shopu www.vontreecandle.cz, nebo také na instagramovém profilu @vontree_candle. Sortiment je dodáván také do několika kamenných prodejen, a to ve Strakonicích (Srcofka), Jihlavě (U sedmi krás), Zlíně (Ekokočka), Praze (Cvrk Orionka), v Českých Budějovicích a Táboře (Place Store).  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky